Skip to content

5702 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 11, 2023

Property Information

Block65
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description3S-B-7U COM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,524
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
24%
Improvement Value:$196,500
76%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,391+10.4%
2024$19,369+3.2%
2023$18,769+11.5%
2022$16,835+11.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft5,524DeedBook 8922, Page 185Recorded7/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920