Skip to content

5701 BroadwayWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block65
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage23,932
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$650,000
39%
Improvement Value:$1,018,000
61%
Total Assessment$1,668,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$137,760+4.1%
2024$132,356+3.2%
2023$128,253+0.7%
2022$127,352+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0