Skip to content

312 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Oct 5, 2012

Property Information

Block66
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
45%
Improvement Value:$72,500
55%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,943+4.1%
2024$10,514+3.2%
2023$10,188+0.7%
2022$10,116+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 8880, Page 877NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/28/2012

Property Built

Built

Year Built: 1899