Skip to content

6509 Palisades AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 31, 1996

Property Information

Block18
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U-4GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
55%
Improvement Value:$76,600
45%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,140+2.0%
2024$12,877-1.7%
2023$13,102+0.7%
2022$13,010+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5030, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1899