Skip to content

6508 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Oct 26, 1999

Property Information

Block13
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
39%
Improvement Value:$97,900
61%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,276+2.0%
2024$12,031-1.7%
2023$12,241+0.7%
2022$12,155+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5521, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1899