Skip to content

326 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 7, 2000

Property Information

Block66
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$64,000
51%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,754+2.0%
2024$9,560-1.7%
2023$9,727+0.7%
2022$9,658+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899