Skip to content

321 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 24, 1999

Property Information

Block68
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2SB-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$70,900
53%
Total Assessment$133,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,286+2.0%
2024$10,081-1.7%
2023$10,257+0.7%
2022$10,185+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899