Skip to content

113 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block28
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$72,100
54%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,117+9.3%
2024$10,172-1.7%
2023$10,349+0.7%
2022$10,277+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899