Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0311)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0311
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
8%
Improvement Value:$78,700
92%
Total Assessment$85,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,577-2.8%
2024$6,769+3.2%
2023$6,559+0.7%
2022$6,513+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 9744, Page 739Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8558, Page 320NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/8/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008