Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0403)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
8%
Improvement Value:$80,400
92%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,709+2.0%
2024$6,575-1.7%
2023$6,689+0.7%
2022$6,642+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 9601, Page 784Recorded9/28/2021

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8880, Page 531Recorded11/26/2012

Property Sale

Sale
$272,950

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 8519, Page 121NU CodePartial parcel (6)Recorded5/27/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008