Skip to content

422 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1985

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 2, 2010

Property Information

Block67
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
32%
Improvement Value:$134,700
68%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,206+2.0%
2024$14,902-1.7%
2023$15,163+0.7%
2022$15,056+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985