Skip to content

6021 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1982

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 24, 1995

Property Information

Block144
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
35%
Improvement Value:$92,000
65%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,950+2.0%
2024$10,731-1.7%
2023$10,918+0.7%
2022$10,842+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4551, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1982