Skip to content

432 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block67
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
59%
Improvement Value:$44,100
41%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,220+2.0%
2024$8,056-1.7%
2023$8,196+0.7%
2022$8,139+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 9861, Page 258Recorded11/15/2024

Property Built

Built

Year Built: 1899