Skip to content

407 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$267,800
Last Sale Date
Aug 1, 2003

Property Information

Block80
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
46%
Improvement Value:$52,400
54%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,511+2.0%
2024$7,361-1.7%
2023$7,489+0.7%
2022$7,436+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$267,800

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 7107, Page 103NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/8/2003

Property Sale

Sale
$267,800
DeedBook 7107, Page 103

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 54389, Page 213

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 4789, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1899