Skip to content

5608 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$6,196,000
Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block74
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description4B-21U-BSMT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,688
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
23%
Improvement Value:$342,500
77%
Total Assessment$447,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,959+4.1%
2024$35,509+5.1%
2023$33,793+0.7%
2022$33,556+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$6,196,000
Sq Ft11,688DeedBook 9819, Page 667Recorded5/2/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$3,500,000

From:

To:

DeedBook 8961, Page 317Recorded3/13/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$2,710,000

From:

To:

DeedBook 8091, Page 119Recorded1/11/2007