Skip to content

5612 Hudson Ave(Unit C0031)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block74
Lot4
QualifierC0031
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
75%
Improvement Value:$10,000
25%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,304+4.1%
2024$3,174+3.2%
2023$3,076+0.7%
2022$3,054+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 8987, Page 339