Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
5616 Hudson Ave(Unit C0023)West New York, NJ 07093
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 17, 2001
Property Information
Block74
Lot5
QualifierC0023
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12
Building Details
Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$6,000
28%
Improvement Value:$15,500
72%
Total Assessment$21,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,776 | +4.1% |
| 2024 | $1,706 | +3.2% |
| 2023 | $1,653 | +0.7% |
| 2022 | $1,642 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.