Skip to content

5615 Hudson Aka 301-57thWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 9, 1999

Property Information

Block79
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description4S-B-10U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,996
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
35%
Improvement Value:$162,000
65%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,648+4.1%
2024$19,838+3.2%
2023$19,223+0.7%
2022$19,088+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5560, Page 261

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5314, Page 217