Skip to content

323 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block79
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$68,300
52%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,086+2.0%
2024$9,885-1.7%
2023$10,057+0.7%
2022$9,987+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9099, Page 418Recorded2/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1899