Skip to content

311 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block79
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
39%
Improvement Value:$96,100
61%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,230+2.0%
2024$11,985-1.7%
2023$12,195+0.7%
2022$12,109+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5579, Page 163

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5228, Page 312

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4902, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1899