Skip to content

325 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$653,000
Last Sale Date
Jun 3, 2025

Property Information

Block79
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
50%
Improvement Value:$62,700
50%
Total Assessment$125,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,654+2.0%
2024$9,461-1.7%
2023$9,627+0.7%
2022$9,559+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$653,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9908, Page 732Recorded6/25/2025

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 8739, Page 627NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/6/2010

Property Built

Built

Year Built: 1899