Skip to content

5611 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 21, 2014

Property Information

Block79
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description3S-5UNITS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,953
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
45%
Improvement Value:$82,500
55%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,389+4.1%
2024$11,903+3.2%
2023$11,534+0.7%
2022$11,453+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

DeedBook 8992, Page 889Recorded9/3/2014