Skip to content

322 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2006

Property Information

Block79
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description3S-B-7U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,838
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
31%
Improvement Value:$181,500
69%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,804+4.1%
2024$20,948+13.5%
2023$18,454+0.7%
2022$18,324+21.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5399, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1920