Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
5600 Palisade AveWest New York, NJ 07093
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2016
Property Information
Block79
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13
Building Details
Building Class---
Description2-1SB-1U-F-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,000
Acreage0.1
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$132,000
66%
Improvement Value:$68,000
34%
Total Assessment$200,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $16,518 | +4.1% |
| 2024 | $15,870 | +3.2% |
| 2023 | $15,378 | +0.7% |
| 2022 | $15,270 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.