Skip to content

230 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$442,900
Last Sale Date
Feb 4, 2005

Property Information

Block7
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description3S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,057
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
50%
Improvement Value:$62,500
50%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,639+2.0%
2024$9,446-1.7%
2023$9,611+0.7%
2022$9,544+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$442,900

From:

To:

Sq Ft3,057DeedBook 7501, Page 318Recorded3/21/2005

Property Built

Built

Year Built: 1899