Skip to content

6512 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$638,000
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block17
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description3S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$64,500
51%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,793+2.0%
2024$9,597-1.7%
2023$9,765+0.7%
2022$9,696+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$638,000
DeedBook 9454, Page 812

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft3,168DeedBook 8895, Page 79Recorded2/22/2013

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5896, Page 166

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5152, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1899