Skip to content

216 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block90
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description3S-B-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,348
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
47%
Improvement Value:$90,000
53%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,109+2.0%
2024$12,847-1.7%
2023$13,071+0.7%
2022$12,980+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,348DeedBook 9065, Page 956Recorded9/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1914