Skip to content

406 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block7
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$58,700
48%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,346+2.0%
2024$9,159-1.7%
2023$9,319+0.7%
2022$9,254+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 9225, Page 480Recorded8/3/2017

Property Sale

Sale
$408,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 7455, Page 297Recorded1/31/2005

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 7122, Page 5NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/3/2003

Property Built

Built

Year Built: 1899