Skip to content

214 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 15, 1993

Property Information

Block7
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,263
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$64,600
51%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,801+2.0%
2024$9,605-1.7%
2023$9,773+0.7%
2022$9,704+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4608, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1899