Skip to content

6506 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1915

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Nov 17, 1998

Property Information

Block13
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-2U& GAR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
58%
Improvement Value:$65,500
42%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,045+2.0%
2024$11,804-1.7%
2023$12,010+0.7%
2022$11,926+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5367, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1915