Skip to content

5604 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Built 1950

Last Sale Date
Dec 8, 2022

Property Information

Block80
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1-3S-B-2C-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,574
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$552,000
67%
Improvement Value:$272,000
33%
Total Assessment$824,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,054+4.1%
2024$65,384+3.2%
2023$63,357+0.7%
2022$62,912+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950