Skip to content

425 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block80
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$67,300
52%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,009+2.0%
2024$9,809-1.7%
2023$9,980+0.7%
2022$9,910+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 9466, Page 216Recorded1/22/2020

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 9466, Page 216

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 7611, Page 116Recorded7/12/2005

Property Built

Built

Year Built: 1899