Skip to content

437 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 5, 2018

Property Information

Block80
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
50%
Improvement Value:$63,600
50%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,415+4.1%
2024$10,006+3.2%
2023$9,696+0.7%
2022$9,628+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 9289, Page 854NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1899