Skip to content

5609 Pal Ave Aka 401-57stWest New York, NJ 07093

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 21, 2005

Property Information

Block80
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,481
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
24%
Improvement Value:$223,400
76%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,133+4.1%
2024$23,186+3.2%
2023$22,467+0.7%
2022$22,309+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 7696, Page 164Recorded10/15/2005

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5344, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1910