Skip to content

315 56th St(Unit C0021)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
Jun 17, 2019

Property Information

Block81
Lot3
QualifierC0021
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,400
42%
Improvement Value:$14,600
58%
Total Assessment$25,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,928+2.1%
2024$1,889-1.7%
2023$1,922+0.7%
2022$1,909+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$164,900

From:

To:

DeedBook 9416, Page 491Recorded7/12/2019

Property Sale

Sale
$45,750

From:

To:

DeedBook 9281, Page 941Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$583,500
DeedBook 7858, Page 323