Skip to content

315 56th St(Unit C0036)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block81
Lot3
QualifierC0036
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
59%
Improvement Value:$11,700
41%
Total Assessment$28,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,182+2.0%
2024$2,139-1.7%
2023$2,176+0.7%
2022$2,161+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 9613, Page 288NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/10/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 9111, Page 54Recorded4/8/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 7791, Page 65