Skip to content

315 56th St(Unit C0048)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block81
Lot3
QualifierC0048
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,400
19%
Improvement Value:$43,100
81%
Total Assessment$53,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,125+2.0%
2024$4,043+289.5%
2023$1,038+0.7%
2022$1,031+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 9665, Page 868NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/12/2022

Property Sale

Sale
$583,500
DeedBook 7867, Page 1