Skip to content

5500 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Nov 9, 2024

Property Information

Block82
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,664
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,300
56%
Improvement Value:$244,700
44%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,425+4.1%
2024$43,643+3.2%
2023$42,290+0.7%
2022$41,993+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0