Skip to content

5528 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 22, 2010

Property Information

Block82
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,629
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
80%
Improvement Value:$50,000
20%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,648+4.1%
2024$19,838+3.2%
2023$19,223+0.7%
2022$19,088+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 8770, Page 592Recorded1/4/2011