Skip to content

5516 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$902,000
Last Sale Date
Sep 15, 2004

Property Information

Block82
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2&1S-B-C 1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,629
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,200
60%
Improvement Value:$91,800
40%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,748+4.1%
2024$18,012+3.2%
2023$17,454+0.7%
2022$17,331-23.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$902,000

From:

To:

DeedBook 7373, Page 6NU CodeTitle correction (4)Recorded10/1/2004

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 4795, Page 165

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 4595, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1920