Skip to content

439 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block82
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,928
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
40%
Improvement Value:$92,800
60%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,727+9.3%
2024$11,645-1.7%
2023$11,849+0.7%
2022$11,766+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,928DeedBook 9767, Page 672Recorded8/29/2023

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 5881, Page 26

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4915, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1899