Skip to content

5513 Gaw PlaceWest New York, NJ 07093

Vacant Land

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 16, 2004

Property Information

Block82
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionLAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,789
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$96,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,929+4.1%
2024$7,618+3.2%
2023$7,381+0.7%
2022$7,330+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,789DeedBook 7455, Page 139Recorded1/31/2005

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,789DeedBook 7115, Page 301Recorded8/22/2003

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5892, Page 1