Skip to content

318 54th St(Unit C0004)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage171
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
5%
Improvement Value:$71,400
95%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,814+2.0%
2024$5,698-1.7%
2023$5,798+0.7%
2022$5,757+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft171DeedBook 9531, Page 456Recorded1/19/2021

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 9306, Page 832

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft797DeedBook 9205, Page 391NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft797DeedBook 8664, Page 239Recorded5/18/2009

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 8263, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 2007