Skip to content

318 54th St(Unit C0043)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Jul 11, 2008

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0043
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description4G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage797
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
4%
Improvement Value:$89,200
96%
Total Assessment$93,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,187+2.0%
2024$7,043-1.7%
2023$7,166+0.7%
2022$7,116+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 8621, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 2007