Skip to content

318 54th St(Unit C0010)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Aug 27, 2022

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0010
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionTNPL 1J
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage171
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,100
5%
Improvement Value:$75,200
95%
Total Assessment$79,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,115+2.0%
2024$5,993-1.7%
2023$6,097+0.7%
2022$6,055+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$316,000
Sq Ft171DeedBook 9707, Page 167Recorded11/1/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$254,000
DeedBook 8406, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 2007