Skip to content

318 54th St(Unit C0030)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 1, 2015

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0030
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description3F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage602
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,000
4%
Improvement Value:$68,400
96%
Total Assessment$71,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,506+2.0%
2024$5,396-1.7%
2023$5,490+0.7%
2022$5,451+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft602DeedBook 9039, Page 925NU CodeGovernment (15)Recorded5/21/2015

Property Sale

SaleMulti
$199,000
DeedBook 8170, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 2007