Skip to content

318 54th St(Unit C0033)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Apr 30, 2023

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0033
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description3I
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage637
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
6%
Improvement Value:$51,800
94%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,241+2.0%
2024$4,156-1.7%
2023$4,229+0.7%
2022$4,199+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft637DeedBook 9770, Page 43Recorded9/11/2023

Property Sale

Sale
$159,900

From:

To:

Sq Ft637DeedBook 9245, Page 318NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/12/2017

Property Sale

SaleMulti
$199,900
DeedBook 8209, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 2007