Skip to content

318 54th St(Unit C0034)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0034
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,100
5%
Improvement Value:$71,400
95%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,822+2.0%
2024$5,706-1.7%
2023$5,805+0.7%
2022$5,764+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 9310, Page 84Recorded5/30/2018

Property Sale

Sale
$274,000
DeedBook 8201, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 2007