Skip to content

318 54th St(Unit C0037)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0037
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description4A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,100
5%
Improvement Value:$78,200
95%
Total Assessment$82,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,346+2.0%
2024$6,219-15.7%
2023$7,381+0.7%
2022$7,330+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 9320, Page 853Recorded7/6/2018

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 8528, Page 34NU CodePartial parcel (6)Recorded6/5/2008

Property Built

Built

Year Built: 2007