Skip to content

308 53rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Jun 5, 2003

Property Information

Block93
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,210
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
84%
Improvement Value:$22,500
16%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,181+2.0%
2024$10,958-1.7%
2023$11,149+0.7%
2022$11,071+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4828, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1914